Od najdawniejszych czasów gwarek zatrudniony przy podziemnym wydobyciu kruszców i minerałów posługiwał się oświetleniem. W neolitowych kopalniach krzemienia około 2300-1800 lat p.n.e. stosowano nasączone łuczywa. Później stosowano kaganki wypełnione łojem. Z początkiem XIX wieku zaczęto stosować do lamp górniczych olej rzepakowy. Wtedy to kaganki otwarte zastąpiono kagankami zamkniętymi, tzw. lampami soczewicowymi.
Następnie nastała era lamp karbidowych (acetylenowych). Lampy karbidowe w pierwszej połowie XX wieku były powszechnie stosowane w kopalniach. Produkcją tych lamp zajmowała się niemiecka firma Friemann i Wolf, której filia mieściła się w Katowicach. W polskim górnictwie lampy karbidowe były używane do 1966 roku.
W 1815 roku angielski chemik Humphry Davy – skonstruował lampę olejową zamkniętą siatką metalową, która nie zapalała metanu. W tym samym okresie lampę dla górnictwa zaprojektował George Stephenson – późniejszy konstruktor parowozu, który w 14 roku życia zaczął pracę na kopalni. Lampa ta była przystosowana do oleju rzepakowego.
W 1882 Carl Wolf w Zwickau skonstruował lampę, w której zamiast oleju spalała się benzyna. Pojemnik lampy wypełniony watą i nasączony benzyną zapewniał 19 godzin świecenia.
Lampa niemieckiej firmy Friemann Wolf z Zwickau w Saksonii stała się podstawowym modelem benzynowej lampy bezpieczeństwa stosowanej w kopalniach metanowych. W śląskich kopalniach używano lamp Friemann Wolf produkowanych w filiach w Katowicach i Wałbrzychu.
W kolekcji znajdują się lampy Friemann i Wolf, które były używane przed I wojną światową na kopalniach wałbrzyskich. Niektóre lampy zostały znalezione w domkach osiedla górniczego „Szczęść Boże”. Perełką kolekcji są lampy przekazane mi przez górników – reemigrantów francuskich i belgijskich, którzy sprzęt górniczy typu lampy, hełmy, kilofy przywieźli w transportach przesiedleńczych z Francji, Belgii, Alzacji, Lotaryngii.
W kolekcji znajduje się też amerykańska nachełmna lampa karbidowa firmy Auto Lite – Universal Lamp Company Springfield Illinois z 1930 roku. Perełką techniczną wśród lamp bezpieczeństwa jest lampa Friemann i Wolf GmbH Duisburg z 1950 roku wyposażona w baterie i żarnik spiralny do odpalania knota. Wiele lamp na swoją historię i swoja tożsamość z duszą górniczą, gdyż są one udokumentowane na zdjęciach z polskimi górnikami we Francji.